kategorie: Země


Japonci zachytili kvalitně východ Země z dráhy kolem Měsíce

Kamera umístěná na japonské sondě Kaguja zachytila vůbec poprvé východ Země ve formátu vysokého rozlišení. Sonda obíhá kolem Měsíce a vycházející Zemi natočila ze vzdálenosti 380.000 kilometrů.

Východ země na Měsíci - kliknutím na obrázek zobrazíte obrázek v plné velikosti      V jeho spodní části je vidět měsíční povrch, na horizontu pak vzdálená, ale zřetelná Země. Pomalu se vzdaluje, podobně jako když z pohledu pozemšťana stoupá na nebi Slunce. 
     V takto kvalitním rozlišení byl východ Země nafilmován poprvé, a to díky kombinaci technologie agentury Jaxa a japonské audiovizuální skupiny NHK.

      Video je k dispozici na http://space.jaxa.jp/movie/20071113_kaguya_movie01_e.html

     Japonská raketa H-24 odstartovala se sondou Kaguja 14. září. Kaguja, která nese jméno po princezně z japonských pohádek, obíhá Měsíc ve výšce 100 kilometrů nad jeho povrchem od začátku října. Má podrobně zmapovat povrch Měsíce, a umožnit tím další výzkum jeho hlubších vrstev. Vědecké pozorování Měsíce v pravém slova smyslu začne v prosinci, po dokončení přípravných technických testů.

     Projekt má trvat rok a je považován za nejambicióznější od amerického programu Apollo. Měsíc začíná být po letech určitého útlumu znovu předmětem vědeckého zájmu. Na oběžnou dráhu kolem něho nedávno umístila vlastní družici Čína a Indie tak chce učinit příští rok.

vesmir.info (16. 11. 2007)
diskuze k článku
Jaký je Váš názor?
diskuze obsahuje 0 reakcí
 
datum
autor
nadpis - vlákno diskuse
    
     
TOPlist