Sluneční soustava má mít 12 planet

Praha by se mohla zapsat do historie jako město, ve kterém se přepisovaly dějiny astronomie. Sluneční soustava má totiž mít podle návrhu odborné komise Mezinárodní astronomické unie (IAU) 12 planet. Její zasedaní se v těchto dnech koná v Praze. K současným devíti uznávaným planetám by tak měly přibýt ještě Charon, který je měsícem Pluta, a také v 19. století objevený Ceres. Novou planetou by mohlo rovněž být těleso UB313, kterému se neoficiálně říká Xena. V budoucnu by podle astronomů z IAU mohlo mezi planety přibýt dalších 12 objektů.
     Změnu počtu planet ve sluneční soustavě dva roky připravovala zvláštní komise, která se skládala nejen z astronomů, ale také z historiků a spisovatelů. O tom, zda bude mít sluneční soustava skutečně 12 planet, rozhodne valné shromáždění IAU 24. srpna, den před koncem kongresu.

     Součástí návrhu je také rozdělení planet do několika kategorií. Základem sluneční soustavy je osm tradičních planet. Jde o dosud uznávané planety kromě Pluta. Do nově zřízené planetární kategorie takzvaných plutonů by měly přibýt Pluto, Charon a UB313. Spolu s Ceresem by měly také tvořit takzvané trpasličí planety. Ceres se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Trpasličí planety by podle astronomů měly být v budoucnu ty, jež jsou menší než Merkur.

     O statutu Pluta se spekulovalo již dlouho, někteří astronomové navrhovali jeho přeřazení mezi planetky. Příčinou byl mimo jiné loňský objev tělesa UB313, které je sice vzdálenější od Slunce, zároveň je ale také větší než Pluto.

     Astronomové z celého světa se v Praze shodli, že je potřeba najít novou definici planet. Dosud nebylo například jasné, jak velký má být asteroid, aby byl považován za planetu. Z tohoto důvodu byl také Ceres nejprve považován za planetu, později byl však překlasifikován na asteroid. Nyní by měl být planetou již definitivně.

     Komise také navrhla, že za planetu může být v budoucnu považováno jenom těleso, které obíhá kolem nějaké hvězdy, má dostatečnou hmotnost a vlivem své gravitace má kulový tvar. Netýká se to však Měsíce, protože centrum jeho přitažlivosti se nachází pod povrchem Země. U Charonu a Pluta tomu tak není, a proto v jejich případě astronomové hovoří o takzvané dvojité planetě. Centrum přitažlivosti Charona a Pluta se totiž nachází mimo povrch Pluta.

vesmir.info (16. 8. 2006)
související
Vyřazení Pluta ze seznamu planet ve sluneční soustavě, o kterém rozhodli ve čtvrtek v Praze účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU), má řadu odpůrců. Podle nich jde o nemístné rozhodnutí, které odsouhlasil jen zlomek astronomů, a někteří chystají petici požadující, aby byl Plutu navrácen status planety.
Astronomové vyřadili Pluto ze seznamu planet ve sluneční soustavě. Její součástí je od nynějška místo devíti jenom osm planet. Pluto se nově řadí mezi takzvané trpasličí planety. V Kongresovém centru v Praze to dnes schválili účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU). Planetami ve sluneční soustavě tedy zůstávají Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.
Astronomové se nemohou dohodnout na nové definici planet. Na valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) v Praze se proti sobě postavily dvě nesmiřitelné skupiny. Jedna podporuje rezoluci, kterou minulý týden představil tým pod vedením amerického astronoma Owena Gingeriche. Druhá je proti. Součástí návrhu je mimo jiné rozšíření sluneční soustavy ze současných devíti na 12 planet. Pluto by si tak udrželo status planety. Účastníci kongresu by o návrhu měli hlasovat ve čtvrtek.
Náš sluneční systém trpí krizí identity. Léta se skládal z devíti planet. A to i přesto, že někteří vědci už roky debatují, zda k němu Pluto opravdu patří. Objevy poslední doby, zejména nález tělesa většího a vzdálenějšího od Slunce než Pluto, vrhl ale tuto část vesmíru ještě hloub do nejistoty.
Němečtí astronomové poprvé změřili přibližný průměr tělesa, které mnozí pokládají za desátou planetu sluneční soustavy. Průměr objektu s pracovním označením UB313 je podle nich asi 3000 kilometrů. Je tedy větší než Pluto, které se dosud považuje za poslední planetu Sluneční soustavy.
Xena, kterou astronomové nedávno označili za možnou desátou planetu sluneční soustavy, má možná svůj vlastní měsíc.
Američtí vědci tvrdí, že objevili desátou planetu sluneční soustavy. Nejvzdálenější těleso od Slunce je větší než Pluto. Zatím se jmenuje 2003 UB313. Vědci ho vyfotili pomocí Samuel-Oschinova teleskopu z hory Palomar na jihu Kalifornie.
Objevení Pluta se datuje na 18. února 1930. Astronom Clyde Tombaugh ho spatřil při systematickém pozorování oblohy...
diskuze k článku
Jaký je Váš názor?
diskuze obsahuje 0 reakcí
 
datum
autor
nadpis - vlákno diskuse
    
     
TOPlist