Sluneční soustava má místo devíti jenom osm planet

Astronomové vyřadili Pluto ze seznamu planet ve sluneční soustavě. Její součástí je od nynějška místo devíti jenom osm planet. Pluto se nově řadí mezi takzvané trpasličí planety. V Kongresovém centru v Praze to dnes schválili účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU). Planetami ve sluneční soustavě tedy zůstávají Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun.
     Změna počtu planet byla součástí rezoluce, která nově definuje vlastnosti planet ve sluneční soustavě. Podle astronomů je proto v současnosti planetou ve sluneční soustavě takové těleso, které obíhá kolem Slunce a má dostatečnou hmotnost, aby vlivem své gravitace mělo kulový tvar. Zároveň nesmí být satelitem. Musí být také ve svém prostoru do takové míry dominantní, že pročistí své okolí od ostatních těles. "Musí totiž být výsadní ve své dráze a nesmí tam obíhat žádné další těleso, které by se jim vyrovnalo například hmotností," řekl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.

     U trpasličích planet podle astronomů tato podmínka neplatí. Právě tím se od tradičních planet liší. Schválená definice se však nevztahuje na planety mimo sluneční soustavu. Podle Suchana je možné, že v budoucnosti bude objeveno několik desítek dalších trpasličích planet. "Už teď jsou známi asi čtyři kandidáti. Existuje americký projekt, který se specializuje na vyhledávání trpasličích planet," uvedl Suchan. Součástí změn je podle něj také to, že dříve zažitý termín planetka se již používat nebude.

     Součástí definice planety je také rozdělení vesmírných těles ve sluneční soustavě na tři různé druhy. Do první skupiny se podle vědců řadí planety, druhou kategorií jsou trpasličí planety a do třetí patří takzvaná malá tělesa ve sluneční soustavě. Jsou to zejména asteroidy a komety.

     Jednání o nové definici planety byla po celou dobu trvání valného shromáždění bouřlivá. Podle původních návrhů se měl počet planet ve sluneční soustavě dokonce zvýšit na 12. Jejich tvůrci také nevylučovali to, že by se v budoucnu počet planet ve sluneční soustavě nadále zvyšoval. S tím však nesouhlasili někteří astronomové, kterým se nelíbilo, že by tím u veřejnosti pojem planeta ztratil svoji dosavadní důležitost.

     Podle Richarda Binzela z Massachusettského technologického institutu si však Pluto udržel alespoň postavení důležitého vědeckého objevu. Budou totiž po něm pojmenována další vesmírná tělesa s podobnými vlastnostmi, která astronomové nazývají transneptunická. Zatím se jim provizorně říká plutonové objekty.

     Pluto objevil 18. února 1930 Clyde Tombaugh na Lowellově observatoři v Arizoně. Debata o tom, zda má zůstat planetou, trvala několik posledních let. V době jeho objevení si totiž astronomové mysleli, že je větší než Země. Na základě posledních poznatků je však zřejmé, že Pluto je dokonce menší než Měsíc.

     Diskuse o Plutu zvláště zesílila loni v létě, když astronom Michael Brown oznámil objev tělesa většího než Pluto, kterému se oficiálně začalo říkat UB313. Experti totiž pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu zjistili, že UB313 měří asi 2400 kilometrů v průměru, tedy víc než Pluto.
vesmir.info (24. 8. 2006)
související
Přestože má vyřazení Pluta z planet sluneční soustavy, o kterém rozhodli astronomové v srpnu na mezinárodním kongresu v Praze, řadu odpůrců, dostalo už pořadové číslo 134.340 v katalogu planetek (asteroidů) a transneptunických těles. Uvádí to poslední číslo Minor Planet Circulars ze 7. září 2006.
Vyřazení Pluta ze seznamu planet ve sluneční soustavě, o kterém rozhodli ve čtvrtek v Praze účastníci valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU), má řadu odpůrců. Podle nich jde o nemístné rozhodnutí, které odsouhlasil jen zlomek astronomů, a někteří chystají petici požadující, aby byl Plutu navrácen status planety.
Astronomové se nemohou dohodnout na nové definici planet. Na valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) v Praze se proti sobě postavily dvě nesmiřitelné skupiny. Jedna podporuje rezoluci, kterou minulý týden představil tým pod vedením amerického astronoma Owena Gingeriche. Druhá je proti. Součástí návrhu je mimo jiné rozšíření sluneční soustavy ze současných devíti na 12 planet. Pluto by si tak udrželo status planety. Účastníci kongresu by o návrhu měli hlasovat ve čtvrtek.
Praha by se mohla zapsat do historie jako město, ve kterém se přepisovaly dějiny astronomie. Sluneční soustava má totiž mít podle návrhu odborné komise Mezinárodní astronomické unie (IAU) 12 planet. Její zasedaní se v těchto dnech koná v Praze. K současným devíti uznávaným planetám by tak měly přibýt ještě Charon, který je měsícem Pluta, a také v 19. století objevený Ceres. Novou planetou by mohlo rovněž být těleso UB313, kterému se neoficiálně říká Xena. V budoucnu by podle astronomů z IAU mohlo mezi planety přibýt dalších 12 objektů.
Náš sluneční systém trpí krizí identity. Léta se skládal z devíti planet. A to i přesto, že někteří vědci už roky debatují, zda k němu Pluto opravdu patří. Objevy poslední doby, zejména nález tělesa většího a vzdálenějšího od Slunce než Pluto, vrhl ale tuto část vesmíru ještě hloub do nejistoty.
Němečtí astronomové poprvé změřili přibližný průměr tělesa, které mnozí pokládají za desátou planetu sluneční soustavy. Průměr objektu s pracovním označením UB313 je podle nich asi 3000 kilometrů. Je tedy větší než Pluto, které se dosud považuje za poslední planetu Sluneční soustavy.
Xena, kterou astronomové nedávno označili za možnou desátou planetu sluneční soustavy, má možná svůj vlastní měsíc.
Objevení Pluta se datuje na 18. února 1930. Astronom Clyde Tombaugh ho spatřil při systematickém pozorování oblohy...
diskuze k článku
Jaký je Váš názor?
diskuze obsahuje 0 reakcí
 
datum
autor
nadpis - vlákno diskuse
    
     
TOPlist